Naprawa protez zębowych to bardzo ważna usługa, jaką w swojej ofercie powinna mieć każdy dobra placówka stomatologiczna. Jak wiadomo, protezy mogą mieć spory wpływ na samopoczucie pacjenta. Dlatego powinny być idealnie dopasowane oraz wykonane z najwyższej jakości materiału. Gdy jednak dojdzie do uszkodzenia protezy, konieczna jest profesjonalnie wykonana naprawa. Pod żadnym pozorem nie należy samemu podejmować prób domowymi sposobami, ponieważ skończyć może się to nie tylko poważniejszymi uszkodzeniami, ale również stworzeniem zagrożenia dla naszego zdrowia! Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naprawy protez? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Naprawa protez zębowych – a czym polega usługa?
To oczywiste, że żadna proteza zębowa nie jest niezniszczalna. Lata użytkowania sprawiają, że tworzywo akrylowe może tracić swoje właściwości, szczególnie jeżeli odpowiednio nie dbamy o protezę. Zdarza się, że po ugryzieniu czegoś bardzo twardego, może odłamać się część protezy. Nie rzadko do gabinetów trafiają osoby, którym najzwyczajniej w świecie proteza przez przypadek upadła i pękła. Na szczęście nie jest to koniec świata. Niskim kosztem można naprawić protezę, jeżeli gabinet wyposażony jest w pracownię protetyczną.
Naprawa protezy zębowej może przybrać różny przebieg w zależności od rodzaju uszkodzenia. Czasem konieczne jest sklejanie protez, czasem uzupełnienie ich elementów. Pacjent może też zgłosić się w na przykład celu korekty protezy, której noszenie przestało być komfortowe. Warto również od czasu do czasu przeprowadzić profesjonalne czyszczenie i higienizację protezy.
Co jest najważniejsze w usłudze naprawy protez zębowych?
Oczywiście, skuteczna naprawa protez wymaga od specjalisty wiedzy, doświadczenia, precyzji, odpowiedniego zaplecza technicznego i nowoczesnych narzędzi. Jest jednak jeszcze jedna kwestia, która decyduje o tym, czy pacjent będzie zadowolony z usługi placówki. Chodzi o czas.
Dobry gabinet ma świadomość tego, że czas jest bardzo ważny w przypadku pacjentów, którzy chcą naprawić swoje protezy zębowe. Potrzebują ich przecież do tego, aby móc normalnie funkcjonować, używają jej non-stop, na co dzień. Dlatego uszkodzona proteza wymaga pilnej naprawy. Żaden pacjent nie ma zamiaru czekać na odległy termin, w którym będzie mógł ją odebrać. Dlatego pracownia protetyczna musi pracować szybko i jednocześnie dokładnie, jeżeli chce oferować zadowalające usługi.
Skutki prób naprawy protezy na własną rękę
Niestety, z wielu różnych powodów, osoby noszące protezy, często decydują się na ich naprawę w domowym zaciszu. Czasem robią to ze względu na brak czasu, czasem z oszczędności lub z przekonania, że usunięcie uszkodzenia nie jest niczym trudnym. Takie domowe “majsterkowanie” przy protezie to zdecydowanie zły pomysł! Zobacz, jakie katastrofalne skutki może mieć domowa naprawa protezy zębowej.
Przede wszystkim bez odpowiedniej wiedzy i narzędzi, nie będziemy w stanie odpowiednio skleić pękniętej protezy. Dlatego, nawet jeżeli uda się ją “poskładać” na jakiś czas, to zapewne pęknie ponownie i tym razem koszt naprawy w gabinecie będzie większy. Tak więc początkowa oszczędność obróci się przeciwko nam.
Konieczność wydania większej sumy na ponowną naprawę nie jest jednak najgorszym, co może spotkać amatora domowych reperacji. Źle sklejona proteza zębowa przy kolejnym pęknięciu może doprowadzić do zaduszenia. Taki scenariusz jest może czarny, ale bardzo prawdopodobny. Jeżeli jednak nawet unikniemy tak dramatycznej sytuacji, to źle sklejona przez amatora proteza może spowodować uszkodzenie narządu żucia. To zaś może przełożyć się na inne problemy zdrowotne takie jak bóle kręgosłupa czy bardzo częste bóle głowy.
Jak zapobiegać uszkodzeniom protezy?
Stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Można odnieść je także do protez zębowych. Co prawda nigdy nie jesteśmy w stanie całkowicie zapobiec pęknięciu protezy, ale jest usługa, która może pomóc je wzmocnić. Mowa o domontowaniu wzmocnień w postaci siatki w górnych protezach. W przypadku dolnych protez stosuje się łuk z metalu, który wtopiony zostaje w akryl.
Jak dbać o protezy?
Artykuł poświęcony tematowi, jakim jest naprawa protez zębowych to dobry pretekst do tego, aby przypomnieć także, jak dbać o protezy. Zachowanie odpowiedniej higieny protezy zębowej jest bardzo ważne, ponieważ wpływa nie tylko na estetykę, ale też na zdrowie czy (o czym niektórzy zapominają) neutralny zapach z jamy ustnej. Wiele osób nie zadaje sobie też sprawy, że niewyczyszczona (lub niedokładnie wyczyszczona) proteza może zmieniać smak potraw, a przede wszystkim staje się siedliskiem bakterii i grzybów.
Niestety, jedyne, do czego ogranicza się część pacjentów noszących protezy zębowe, jest wrzucanie ich na noc do szklanki z wodą. To błąd! Proteza ruchoma wymaga, aby czyścić ją dokładnie po każdym posiłku, minimum dwa razy dziennie. W tym celu należy stosować specjalne dwustronne szczoteczki do protez. Powinno się także wybierać pasty dedykowane do codziennej higieny protez. Poza tym trzeba używać past czyszczących, tabletek i proszków, które dostępne są w aptekach.