Periodontologia oraz usługi wykonywane w naszej klinice
Periodontologia to nauka o przyzębiu, czyli zespole tkanek, które otaczają ząb. Może to być dziąsło, tkanka osłaniająca korzeń zęba od zewnątrz, czyli ozębna, wyściółka zębodołu, czyli okostna oraz kość podpierająca ząb dookoła.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że cierpi nie z powodu bólu zęba, a stanów zapalnych przyzębia. Najczęstszą chorobą tej części jamy ustnej jest zapalenie dziąseł. Brak szybkiej reakcji na takie dolegliwości może powodować przenoszenie się bakterii na pozostałe tkanki otaczające ząb, prowadząc nawet do jego utraty.
Zakażenie wywoływane jest przez bakterie, które znajdują się w płytce nazębnej, która tworzy się stale na zębach. Nie usuwanie jej przez szczotkowanie i czyszczenie nicią pozostawia bakterie, które niszczą w końcu pozostałe tkanki, a nawet kości, które są podporą dla zębów. Konsekwencja takich zaniedbań może być wypadanie, ukruszenie czy nawet zmuszenie do usunięcia zęba przez dentystę.
Istnieją trzy etapy choroby przyzębia:
Zapalenie dziąseł: Wywołują je toksyny, które uwalniają się przez nieusuwanie płytki nazębnej w wyniku szczotkowania lub czyszczenia nicią dentystyczną. Toksyny te podrażniają tkankę dziąsła, powodując jego zapalenie. Jeśli podczas czyszczenia zauważamy krwawienie możemy stwierdzić początek choroby dziąseł, ale na tym etapie jesteśmy w stanie zapobiec postępowi procesu chorobowego, ponieważ tkanka łączna, która utrzymuje zęby nie jest jeszcze zainfekowana.
Zapalenie przyzębia: Na tym etapie dochodzi do uszkodzenia aparatu zawieszeniowego zęba. Tworzy się patologiczna kieszonka dziąsłowa, do której trafiają resztki pokarmowe i płytka nazębna. Jeżeli zastosujemy właściwe leczenie stomatologiczne oraz odpowiednią higienę domową, wówczas jesteśmy wstanie zapobiec dalszym uszkodzeniom. W przypadku braku reakcji na te działania dochodzi do obniżenia linii dziąseł oraz brzegu kości podpierających zęby. Wówczas może dojść do dodatkowego zakażenia prowadzącego do wycieku treści ropnej z kieszonki zębowej oraz dolegliwości bólowych.
Zaawansowane zapalenie przyzębia: Na tym etapie choroby, włókna i kość stanowiące podporę dla zębów ulegają zniszczeniu, co może powodować znaczną ruchomość zębów ich przemieszczanie się a nawet całkowitą utratę.
Choroba przyzębia może wystąpić w każdym wieku, lecz najczęściej dotyczy ona osób dorosłych. Jeżeli zostanie wykryta na wczesnym etapie, może być odwracalna – dlatego należy skonsultować się z dentystą w przypadku zauważenia któregoś z następujących objawów:
zaczerwienienia, obrzęku lub bolesności dziąseł
krwawienia z dziąseł podczas szczotkowania i czyszczenia nicią dentystyczną
cofnięcia się linii dziąseł, przez co zęby wyglądają na dłuższe
odstawania dziąseł od zębów
zmiany wzajemnego dopasowania zębów podczas gryzienia
treści ropnej wypływającej spomiędzy zębów i dziąseł
stałej obecności cuchnącego oddechu lub nieprzyjemnego smaku w usta
Warto pamiętać, że:
Profesjonalne oczyszczenie zębów przez dentystę jest jedynym sposobem na usunięcie płytki nazębnej, która nawarstwiła się i stwardniała w postaci kamienia nazębnego.
Umów się na wizytę
Wszelkie rezerwacje muszą być dokonane minimum 48h wcześniej.
W nagłych przypadkach prosimy o kontakt telefoniczny: 71.373-58-99