fbpx

Protetyka

Czym są korony i mosty?

Korony i mosty to stałe uzupełnienia protetyczne. Są one mocowane do istniejących zębów lub implantów i mogą być zdejmowane przez dentystę. Mamy również uzupełnienia ruchome takie jak protezy zębowe, które można zdejmować, zakładać i czyścić w zależności od potrzeb pacjenta.

Jak działają korony?

Korona stanowi ochronę uszkodzonego zęba. Oprócz możliwości jego wzmocnienia, może poprawić także wygląd, kształt czy wyrównanie. Koronę możemy również umiejscowić na wierzchołku implantu, w przypadku gdy ten swoim wyglądem, funkcją czy strukturą zastępuje ząb. Korony są bardzo funkcjonalne, ponieważ te wykonane z porcelany czy ceramiczne możemy dostosować do kolorystyki naturalnego uzębienia. Innymi materiałami, z których powszechnie robi się korony są: złoto, akryl, ceramika oraz stopy metali. Materiały te zazwyczaj mają większą wytrzymałość niż porcelana i zaleca się ich stosowanie w przypadku zębów trzonowych. Atrakcyjną formą realizacji koron jest zastosowanie porcelany na płytce metalowej.

Dentysta może zalecić koronę w celu:

Zastąpienia dużych wypełnień, gdy pozostało zbyt mało zęba

Zabezpieczenia słabego zęba przed złamaniem

Naprawy złamanego zęba

Umocowania mostu

Pokrycia implantu

Zakrycia przebarwionego lub zniekształconego zęba

Pokrycia zęba po leczeniu kanałowym

Jak działają mosty?

Mosty stosuje się w przypadku ubytku jednego lub większej liczby zębów. Pozostające szpary wpływają na rotację uzębienia i ich przesuwanie się na miejsce wolnych przestrzeni, co skutkuje wadą zgryzu. Brakujące zęby mogą także wpływać na pojawienie się choroby dziąseł oraz stawu skroniowo-żuchwowego.

Montowanie mostów odbywa się na bazie własnych zębów lub implantów otaczających ubytki. Służą one za filary i są punktem, który daje możliwość zakotwiczenia mostu. Filary pokryte są koroną, do której mocowany jest zastępczy ząb, wchodzący w skład mostu.

Decydując się na założenie mostu mamy także możliwość wyboru materiału, dobrze jest jednak poprosić o poradę dentystę, w zależności od miejsca, w którym ma być umiejscowiony most, elementy estetyczne czy o koszty.

Jak są wykonywane korony i mosty?

Zanim korona lub most zostanie wykonana należy odpowiednio dostosować rozmiar zęba (lub zębów), aby właściwie pasowały. Po wykonaniu tego zabiegu dentysta wykonuje odcisk, z którego robiona jest forma do wykonania korony lub mostu. W przypadku zdecydowania się na porcelanę lub ceramikę dentysta określi również kolor naturalnego uzębienia.

Jaka jest trwałość koron i mostów?

Korony i mosty mogą służyć pacjentom przez wiele lat. Należy jednak pamiętać, że podstawą prawidłowego zachowania tych elementów jest dokładna i regularna higiena jamy ustnej. Warto zwrócić uwagę, że procesy chorobowe powstałe w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej mogą uszkodzić podporę zęba i tym samym wpłynąć na trwałość mostu czy korony. W celu uniknięcia mechanicznego uszkodzenia korony czy mostu należy unikać żucia twardych pokarmów oraz gryzienia ich.

Czym są protezy zębowe?

Protezy zębowe to ruchome i najbardziej popularne formy uzupełnień. Ich zaletą jest łatwa możliwość czyszczenia oraz wyjmowania z jamy ustnej w razie potrzeby pacjenta. Ta forma wypełnienia jest bardzo korzystna i różni się od wcześniejszych protez pod względem naturalności i komfortu użytkowania.

Mamy dwa rodzaje protez zębowych: częściowe oraz pełne. Warto poprosić protetyka o odpowiednie dobranie protezy, w zależności od istniejących ubytków i związanych z nimi kosztów.

Jak działają protezy zębowe?

Protezy pełne wykonane są z masy akrylowej, której kolor zbliżony jest do koloru dziąseł w jamie ustnej. Stanowi ona podstawę protezy i wypełnia podniebienie. Dolny łuk protezy natomiast ma specjalnie wyprofilowaną podkowę, również z masy akrylowej, której zadaniem jest przytrzymanie wypełnienia i dopasowanie do ułożenia języka.

Protezy częściowe to zazwyczaj uzupełnienie na metalowej ramce, która połączone jest z naturalnymi zębami. Protezy częściowe są ruchowym typem wypełnienia i stanowią alternatywę dla zastosowania mostów.

Wypełnienia na zasadzie protezy powstają po wykonaniu specjalnego odcisku jamy ustnej. W ten sposób protetyk może określić, który z rodzajów protezy jest najlepszym rozwiązaniem dla pacjenta.

Ile czasu może trwać przyzwyczajenie się do protezy?

Nowa proteza może powodować dziwne uczucie lub dyskomfort przez pierwszych kilka tygodni lub nawet miesięcy. Jedzenie i mówienie z protezą może wymagać pewnej praktyki. Często występuje uczucie ucisku lub luzu, gdy mięśnie policzków i języka uczą się utrzymywać protezę na swoim miejscu. Nierzadko występuje także nadprodukcja śliny, uczucie zbyt małej ilości miejsca na język oraz niewielkie podrażnienie lub bolesność. W przypadku podrażnienia śluzówki należy skontaktować się z dentystą.

Jaka jest trwałość protez zębowych?

Każdy rodzaj wypełnienia jest ciałem obcym w jamie ustnej i wymaga przystosowania. Dodatkowo wraz z wiekiem następuje zmiana ustawienia zębów spowodowana zwyrodnieniami kostnymi i nie tylko. W takim wypadku proteza ulga obluzowaniu i należy ponownie ją dopasować. W wyniku zmiany ustawienia protezy znacznie utrudnione jest przeżuwanie, a dodatkowo może wystąpić podrażnienie dziąseł. W takim wypadku należy niezwłocznie udać się do dentysty.

Umów się na wizytę


    Upoważniam do wykorzystywania moich danych do otrzymywania informacji, moje dane NIE będą przekazywane innym firmom. Wiem, że mogę w każdej chwili poprosić o usunięcie z tej bazy danych.


    * - Pole obowiązkowe

    Wszelkie rezerwacje muszą być dokonane minimum 48h wcześniej.
    W nagłych przypadkach prosimy o kontakt telefoniczny: 71.373-58-99