fbpx

Krwawienie z dziąseł? Zobacz, co może oznaczać!

Czy krwawienie z dziąseł dotyczy też Ciebie?

Krwawienie z dziąseł to powszechna dolegliwość, którą jednak mnóstwo osób lekceważy. Tymczasem krwawiące dziąsła mogą być sygnałem, że coś złego dzieje się w naszym organizmie. Ten problem dotyka także Ciebie? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, jakie mogą być przyczyny krwawienia z dziąseł, jak można mu zapobiegać i leczyć.

Kiedy dochodzi do krwawienia dziąseł?

Najczęściej do krwawienia dziąseł dochodzi (lub nasila się ono) podczas szczotkowania zębów – zaobserwować można wtedy ślady krwi na przykład w wypluwanej paście. Dziać się może także podczas gryzienia twardych pokarmów. Odczuwamy wtedy dyskomfort, którego przyczyną mogą być mechaniczne uszkodzenia dziąseł – jednak nie zawsze. Krwawienie z dziąseł może być objawem o wiele poważniejszych problemów ze zdrowiem.

Krwawienie z dziąseł – paradontoza

Chociaż na początku występowania problemu z krwawiącymi dziąsłami wiele osób jest zaniepokojonych, to z czasem zdecydowana większość zaczyna bagatelizować ten objaw i nie podejmuje leczenia. To duży błąd, który w skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do utraty uzębienia!

Najczęstszą przyczyną regularnie krwawiących dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz jej skutek, czyli paradontoza. Oprócz krwawienia, które jest jednym z początkowych symptomów zapalenia przyzębia, objawia się ono także między innymi: obrzękiem dziąseł, nieprzyjemnym posmakiem w ustach i zapachem z jamy ustnej, rozchwianiem zębów czy odsłonięciem szyjek zębowych.

Co oznacza krwawienie z dziąseł?Jeżeli zaobserwujemy u siebie którykolwiek z sygnałów, nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa. Szczególnie ważne jest to w sytuacji, gdy predyspozycja do tej choroby występuje w naszej rodzinie. Osoby, które posiadają geny odpowiedzialne za produkcję interleukiny-1, są bardziej narażone na paradontozę niż reszta populacji – według statystyk jest to aż 35% ludzi!

Gdy zgłosimy się do stomatologa, to przeprowadzi on badania i zdiagnozuje, czy mamy do czynienia z paradontozą. Jeżeli tak, to podejmie odpowiednie kroki. Pierwszym z nich jest usunięcie kamienia nazębnego, czyli przyczyny infekcji. Gdy choroba w dużym stopniu zdążyła już zniszczyć dziąsła i kości, może być konieczne zabiegi, polegające na ich korekcie.

Inne choroby, których występowanie może sygnalizować krwawienie dziąseł

Krwawiące dziąsła to specyficzne zaburzenie krzepnięcia krwi, a leczeniem jego przyczyny powinien zająć się odpowiedni specjalista – niekoniecznie stomatolog. Chorobą, która może objawiać się krwawieniem dziąseł, jest cukrzyca (chociaż zdecydowanie częściej towarzyszą jej pleśniawki i ropniaki). Warto jednak zbadać poziom cukru we krwi, a jeżeli okaże się on zbyt wysoki – rozpocząć leczenie pod okiem specjalisty. Przyczyną krwawienia może być również anemia, nazywana także niedokrwistością i choroby wątroby (stan zapalny, marskość). Wymagają one szybkiej konsultacji lekarskiej, ponieważ stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia!

Jeżeli dziąsła krwawią, może być to także reakcja organizmu na nieodpowiednią dietę, stres czy papierosy. Należy mieć świadomość, że nasze menu powinno być bogate w owoce, warzywa nie tylko ze względu na utrzymanie szczupłej sylwetki, ale z tego powodu, że dieta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Często przyczyną krwawiących dziąseł jest niedobór witamin, w szczególności C i K.

Styl życia a problemy w jamie ustnej

Udowodniono, że stres i palenie ma znaczenie w przypadku pojawienia się chorób dziąseł i jamy ustnej. Z badań wynika, że u palących występuje większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się stanów zapalnych dziąseł i paradontozy. Co więcej, nikotyna komplikuje leczenie tych dolegliwości. Z kolei ciągły stres i napięcie sprawia, że układ immunologiczny nie radzi sobie z obroną przed chorobami, również chorobami dziąseł. Jak widzicie, styl życia ma ogromny wpływ na to, jak nasz organizm funkcjonuje i radzi sobie z różnymi wyzwaniami. Dlatego warto zadbać o zdrową dietę, unikać sytuacji stresowych i porzucić złe nałogi.

Krwawienie z dziąseł – leczenie

Jeżeli podczas szczotkowania lub jedzenia zaobserwujecie, że Wasze dziąsła krwawią, nie możecie tego zlekceważyć. Koniecznie udajcie się do dentysty, który oceni, czy ma do czynienia z paradontozą. Wizyta u specjalisty to jednak nie wszystko. Przy leczeniu i (zapobieganiu) krwawiących dziąseł kluczowa jest odpowiednia higiena jamy ustnej, ponieważ płytka bakteryjna może gromadzić się na zębach już po 4 godzinach od szczotkowania, a przyczynia się ona do pogłębiania stanu zapalnego. Mając problem z krwawieniem z dziąseł, należy wybrać miękką szczoteczkę, dzięki które zapobiegnie się podrażnieniom.

Jak zapobiegać krwawieniu dziąseł?Jednak szczotkowanie to nie wszystko. Elementem higieny jamy ustnej powinno być także nitkowanie trudno dostępnych miejsc i płukanie naparami ziołowymi (nagietek, szałwia, rumianek) lub specjalnymi płynami z apteki, które mają działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Pamiętajcie jednak, że “domowe sposoby” mogą być jedynie uzupełnieniem leczenia w gabinecie, nie jego substytutem. Koniecznie zgłoście się do dentysty, jeżeli zaobserwujecie u siebie krwawienie dziąseł.

Share: