Profilaktyka zębów, jak o nie dbać?
Czym jest płytka nazębna?
Płytka nazębna to lepka i bezbarwna warstwa bakterii i węglowodanów, która nieustannie tworzy się na zębach i jest główną przyczyną ubytków próchnicowych oraz chorób dziąseł. Jeżeli nie jest codziennie usuwana, może ulec mineralizacji przekształcając się w kamień nazębny.
Jak mogę sprawdzić, czy występuje u mnie płytka nazębna?
Płytka nazębna pojawia się u każdego, gdyż w jamie ustnej przez cały czas gromadzą się bakterie. Bakterie rozwijają się dzięki cząsteczkom zawartym w pożywieniu oraz ślinie. Płytka nazębna prowadzi do ubytków w tkance zęba, ponieważ powstałe w niej kwasy po posiłku atakują zęby. Skutkiem takich wielokrotnych ataków może być uszkodzenie szkliwa i powstanie ubytków. Ponadto nieusuwana płytka bakteryjna może podrażniać dziąsła wokół zębów i w ten sposób być przyczyną stanu zapalnego dziąseł (zaczerwienienie, obrzęk i krwawienie dziąseł), chorób przyzębia i braków zębowych.
Zapobieganie powstawaniu płytki nazębnej jest łatwe przy zachowaniu odpowiedniej dbałości. Należy pamiętać o:
Dokładnym szczotkowaniu zębów co najmniej 2 razy dziennie w celu oczyszczenia płytki nazębnej ze wszystkich powierzchni zębów
Codziennym stosowaniu nici dentystycznej w celu usunięcia płytki nazębnej z miejsc pomiędzy zębami i poniżej linii dziąseł, do których nie dociera szczoteczka do zębów
Ograniczeniu spożywania pokarmów bogatych w cukier lub skrobię, zwłaszcza lepkich przekąsek
Regularnych wizytach u stomatologa w celu wykonania profesjonalnych zabiegów oczyszczania zębów i badań dentystycznych.
Co to jest kamień nazębny?
Kamień nazębny (calculus dentalis) to zmineralizowana warstwa płytki nazębnej. Kamień może powstawać na oraz pod brzegiem dziąsła i podrażniać tkanki dziąseł. Kamień nazębny zapewnia dodatkowe miejsce do tworzenia się płytki bakteryjnej i tworzy na zębach znacznie bardziej lepką powierzchnię, co może prowadzić do poważniejszych problemów, w tym ubytków zębów i chorób dziąseł.
Kamień nazębny stanowi nie tylko zagrożenie dla zębów i dziąseł, ale także problem natury kosmetycznej. Charakteryzuje się on większą porowatością, wskutek czego łatwo pokrywa się plamami. Tak więc osoby, które często piją kawę lub herbatę albo palą papierosy, powinny zwracać szczególną uwagę na zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego.
Jak mogę sprawdzić, czy moje zęby są pokryte kamieniem?
W odróżnieniu od płytki nazębnej, która jest bezbarwną warstwą bakterii, kamień nazębny jest widocznym dla oka mineralnym osadem tworzącym się powyżej linii dziąseł. Najbardziej powszechną oznaką kamienia nazębnego jest żółty lub brązowy kolor zębów bądź dziąseł. Jedynym sposobem na stwierdzenie gromadzenia się kamienia i jego usunięcie jest wizyta u stomatologa.
Jak mogę zapobiec tworzeniu się kamienia nazębnego?
Ograniczenie powstawania płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego wymaga odpowiedniego czyszczenia zębów, zwłaszcza przy użyciu szczoteczki skutecznie usuwającej płytkę nazębną oraz stosowania nici dentystycznej.
Kamień nazębny może usunąć jedynie dentysta w procesie tak zwanego skalingu. Dentysta korzysta wówczas ze specjalnych przyrządów w celu usunięcia kamienia z zębów zarówno powyżej, jak i poniżej linii dziąseł!
Umów się na wizytę
Wszelkie rezerwacje muszą być dokonane minimum 48h wcześniej.
W nagłych przypadkach prosimy o kontakt telefoniczny: 71.373-58-99