Chirurgia stomatologiczna

Zęby usuwa się z wielu przyczyn:

Jeżeli uraz lub próchnica niszczy część zęba, a korzeń nie może zostać wykorzystany w celach protetycznych

 Jeśli tkanka zostaje zniszczona przez zakażenie wokół zęba, a nie jest możliwe działanie metodami zachowawczymi

 W momencie gdy ząb nie może przebić się przez warstwę dziąsła

 W przypadku zaleceń ortodontycznych – usunięcie zęba może pozwolić na poprawienie wady zgryzu

Zanim stomatolog zdecyduje się na usunięcie zęba, przeprowadzi dokładny wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta, sprawdzi stan uzębienia, a w razie konieczności zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Zdjęcie RTG pozwoli ocenić długość, położenie oraz kształt korzenia, a także stanu kości wokół niego. Pozwoli to ocenić dentyście stopień trudności usunięcia zęba, a w razie skomplikowanego przypadku wyśle pacjenta do specjalisty.

Ekstradycję zęba poprzedza znieczulenie miejscowe lub ogólne (narkoza). Przy wyborze sposobu znieczulania dentysta kieruje się stanem zdrowia pacjenta, a przede wszystkim stopniem trudności zabiegu. Pacjent zobowiązany jest do poinformowania lekarza o istniejących lub przebytych chorobach, a także uczuleniach czy skłonnościach do krwotoków przed rozpoczęciem zabiegu.

Po usunięciu zęba ważne jest utrzymanie szczególnej czystości w miejscu ekstradycji. Jest to wymóg w celu zapobiegania zakażeniom. Dentysta w tym miejscu umieszcza suchą, sterylną gazę i prosi o jej pozostawienie przez 15-30 minut, aby zapobiec krwawieniu. Warto również zapamiętać, aby kilka godzin po usunięciu zęba nie jeść, ani nie pić gorących napoi czy alkoholu. Nie należy również palić tytoniu, przepłukiwać silnie jamy ustnej, a także czyścić zębów w pobliżu miejsca, w którego został usunięty ząb.

W momencie gdy przestaje działać znieczulenie może pojawić się niewielka dolegliwość bólowa oraz dyskomfort, jednak dość szybko one ustępują. Pomocne mogą okazać się zimne okłady oraz środki przeciwbólowe. W przypadku długiego utrzymywania się bólu, obrzęku lub krwawienia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Umów się na wizytę* - Pole obowiązkowe

Wszelkie rezerwacje muszą być dokonane minimum 48h wcześniej.
W nagłych przypadkach prosimy o kontakt telefoniczny: 71.373-58-99